Статьи

Значення світла

Щоденний схід і захід сонця - одне з небагатьох повторюваних і надійних подій в нашому житті. Незважаючи на простоту циклу, який контролює події на планеті, ми рідко звертаємо увагу впливу світла на фізичне і психічне здоров'я. На даний момент небагато нейровчених починають досліджувати вплив світла, щоб розібратися як використовувати сяючу силу на користь здоров'ю.

Кожен день ми опиняємося в різних ситуаціях, що змушують приймати рішення щодо нашого способу життя - є безліч сайтів для самодіагностики, нью-ейдж книги і незаперечні інструкції від свекрухи, яким ми повинні слідувати. У спробі поліпшити самих себе, ми підкоряємося їх мантрам: спимо по 8 годин щоночі; вибираємо незбиране зерно замість білої муки; тягнемо свої мляві тіла на коротку пробіжку; вибираємо не відкривати другу пляшку вина. Однак, що, якби у нас був природний фактор, що впливає на наше здоров'я? Той, який передує альтернативам глютену і велотренажерам?


Протягом декількох мільярдів років сонце з надійною точністю щодня сходило вранці і заходило ввечері. Тому наші тіла день у день очікують проходження спірального шляху по небу і всі наші біологічні системи працюють на допущенні, що ми будемо слідувати цій послідовності сонячного ритму вічно. Але тепер замість того, щоб прокидатися вдосвіта, у нас є кнопка «нагадати пізніше». Замість того, щоб подрімати ближче до ночі, у нас є Netflix.

Сонячне світло грає істотну роль в нашому житті і значно впливає на те, як ми мислимо і як функціонує наше тіло. Завдяки властивості задавати роботу циркадних ритмів - регулювання внутрішнього біологічного годинника - сонячне світло може контролювати все, від звичок сну до пристрасного бажання з'їсти додатковий шматок сиру в зимовий час. Незважаючи на думки щодо нашого благополуччя, стає очевидним, що саме сонце є іронічно непомітним гуру, якого ми повинні слухати.

Незважаючи на всюдисущу присутність сонця, реальний вплив на фізичні і психічні процеси тільки починають досліджувати. Двоє людей працюють спільно над цим напрямком - художник Стівен Огер з Санта-Фе, що має академічний досвід в нейронауці, і Бенджамін Смарр - лікар-нейробіолог і професор каліфорнійського університету в Берклі, чиї дослідження зосереджені на довгостроковому впливі добових ритмів на наше фізичне і психічне здоров'я . «Більшість людей не чули про значення світла як« явища », хоча воно сприймається інтуїтивно як відоме», говорить Бенджамін. «Я б хотів, щоб на це звертали більше уваги».


У першу чергу цікаво як ми втратили наш зв'язок із сонячним світлом? Коли Томас Едісон 135 років тому популяризував лампочку, він мимоволі припинив тісні відносини з природним світлом.

«Частина нашого ДНК, що реагує на світло, дуже давня», - пояснює Стівен. «Вона існувала в одноклітинних організмах задовго до того як ми стали людьми, ще в середовищі первісного бульйону». Тепер завдяки простій лампочці ми можемо працювати в нічні зміни і танцювати до світанку. Стівен вважає що ми «об'єктивізувати світло». Адаптація до зручності сяяла яскравіше ніж наш біологічний годинник і ми почали випускати моменти синхронізації, все частіше і частіше.

Перед тим як вникати в наслідки впливу сонячного світла на наше здоров'я, нам необхідно розібратися з циркадними ритмами. Наші тіла жадають сонячного світла і привчилися довіряти - їсти за розкладом, соціалізуватися і спати. «Ваш циркадний ритм - це фізичне передбачення 24 годинного циклу дня і ночі», - говорить Бенджамін. «Для всіх видів життя сонце повторювало рух арки в рамках 24 годин, тому всі форми життя еволюціонували з припущенням, що це раптово не припиниться».


«У кожній клітині нашого організму є годинник, який передбачає час дня і підлаштовується до загальної гри», - продовжує Бенджамін. «Якщо мій організм знає, що я кожен день прокидаюся і снідаю о 8 ранку, тоді моя печінка, мій шлунок і моя підшлункова залоза не повинні чекати поки в моєму шлунку з'явиться їжа. Ми повинні щось з цим робити». Втім, ця превентивна реакція ефективна тільки в тому випадку, якщо її підтримувати за допомогою постійної рутини щодо активності сонячного світла. Такий підхід не передбачає спонтанний перегляд фільмів вночі і раптові дедлайни. Технології та наше бажання поспілкуватися приглушили біологічний процес, ігноруючи благання циркадного ритму про прогнозований розклад. «Люди, як правило, диссоційовані від оточення», - говорить Стівен. «Я не єдина людина, яка стверджує що це пов'язано зі світлом».

Дуже легко збити наш внутрішній годинник завдяки кофеїну і нічних змінах. Oсобливо добре цей ефект можна спостерігати на вихідних. Звикнувши до слабо-структурованих ранків п'ять разів на тиждень, на вихідних ми відсипаємося і в підсумку зранку в понеділок відчуваємо себе втомленими.


У цього почуття є назва: соціальний розлад добового біоритму. «Це реальне явище з реальним ефектом, тому що ваше тіло безмовно очікує, що ви прокинетеся в той же час що і вчора, тому що так воно працювало останні чотири мільярди років», - каже Бенджамін. Саме через це підйом в понеділок сприймається як справжній шок для організму. «У нашого організму немає механізму для роботи з будильником або контролю для того, щоб вчасно лягати спати замість бажання подивитися цікавий фільм».

Акт турботи про себе через усвідомлення патернів сонячного світла є частиною того, що Стівен і Бенджамін називають «чуттєвим благополуччям». «До того ж до інших рішень, які ми приймаємо в рахунок поліпшення нашого здоров'я, світло є найважливішою частиною головоломки», - розповідає Стівен.

Ось кілька швидких способів налаштувати свої звички, пов'язані зі світлом:

Встановіть свою рутину


Для того, щоб наше тіло працювало безперебійно, всі наші органи і системи покладаються на координацію між внутрішнім годинником. «Вони не здатні подивитися на наручний годинник сусіднього органу, тому їм потрібна зрозуміла рутина для координації між собою». Лягати спати і прокидатися щодня в однаковий час дає нашому тілу можливість синхронізувати розклад. Ще більше ми виграємо при регуляції часу прийому їжі, готуючи собі вівсяну кашу в один і той же час.

Використовуйте маску для сну


Спати по 8 годин на день дуже корисно, проте не в той час, коли наше тіло думає що час денний. Включення світла у ванній або перевірка електронної пошти під час безсоння не може бути найбільшою проблемою: найбільш руйнівним чинником є проникнення слабкого сонячного світла крізь штори. «Більшість спалень мало затемнені і ваш мозок реєструє світло протягом всієї ночі, особливо в містах», - пояснює Бенджамін. «Спробуйте використовувати маску для сну, ви будете здивовані ефектом».

Споглядайте світанок і захід


Нам ще багато що належить відкрити, але вже зараз проявляється розуміння того, що це найважливіші за значимістю відрізки дня: якість світла змінюється досить швидко і ці сигнали добре розпізнаються організмом для перебудови біологічної активності. Спробуйте прокинутися на 20 хвилин раніше для прогулянки з собакою, заодно і світанок зустріти, або відірвати себе від роботи і з'їсти смачний сендвіч, проводжаючи сонце за горизонт.

Шукайте пряме світло


Скло, подібно сонцезахисному крему, який блокує потрапляння шкідливих частот на нашу шкіру, але і відхиляє корисні для нашого організму частинки. Організм таким чином позбавляється тригерів для здійснення важливих хімічних реакцій. Для вироблення організмом вітаміну D, сонячне світло повинно потрапляти на оголену і нічим не оброблену шкіру. Найкраще грітися на сонці, коли наявність шкідливих ультрафіолетових хвиль мінімальна, наприклад, це кілька перших і останніх сонячних годин.


Крім циркадних ритмів, вітамін D теж істотно впливає на самопочуття. Наші тіла природним чином виробляють невеликі молекули, коли шкіра поглинає певні корисні частки ультрафіолетового світла, викликаючи цілу серію ферментативних реакцій в клітинній структурі, які допомагають підтримувати здорову імунну систему і врівноважують настрій. Без присутності прямого сонячного світла на наших тілах, захист від неприємних помилок слабшає, і наше щастя теж.

Але чому нам потрібне саме сонячне світло, а не просто більше лампочок? Це все пов'язано з довжиною хвилі. Довжина хвилі та її інтенсивність роблять різний вплив на тіло, починаючи з пухлин через передозування ультрафіолетовими променями, до більш позитивного впливу, стимулюючи виробництво вітаміну D.


Сьогодні ми проводимо багато часу всередині приміщень і мало в природних умовах, тому дефіцит вітаміну D став досить поширеним. Особливо в зимовий час, коли кількість сонячних годин різко скорочується. У темніші місяці комбінація з дефіциту вітаміну D і постійних порушень циркадних ритмів породжує синдром сезонного афективного розладу. Фактично, це емоційний розлад, викликаний хімічними реакціями в нашому тілі, хоча більшість людей приймають це як уявне виправдання, щоб не виповзати з ліжка. Довше поспати, більше поїсти, залишитися зайвий раз вдома - це часто прийняті особливості поведінки в зимовий період. Мимоволі вони стають надлишковими в своєму повторенні, втручаючись в можливості нашого організму працювати на оптимальному рівні психічного здоров'я.

Кращий спосіб підготувати себе до «зимового блюзу»: встановити собі рутину для правильного налаштування циркадних ритмів, намагатися проводити якнайбільше часу на вулиці навіть при низьких температурах, і бути уважними до бажання з'їсти додатковий шматочок сиру.

Але часто люди, найбільш страждаючі від сезонного афективного розладу, живуть в тих районах, де немає можливості грітися на сонці, навіть якщо цього дуже хочеться. Для жителів північних співтовариств світу, не спостерігають місяцями схід сонця взимку, або для робітників, які повинні працювати в нічні години, ніяка воля і доброзичливість не здатні нахилити землю по її осі, щоб роздобути більше сонячних променів. Як ці люди можуть встановити стійкий добовий ритм або виробити достатню кількість вітаміну D, щоб залишатися здоровим?


Саме тут починає світитися штучне світло. Завдяки спільному проекту з нейробіологом Маргарет Лівінгстон (автором роботи Vision and Art: The Biology of Seeing) і співпраці з декількома оптичними інженерами, Стівен і Бенджамін розробили дуже чутливий диммер, який може штучно імітувати різну довжину хвилі і зміни в русі сонячного світла. Замість того, щоб входити в кімнату і включати вимикач, власники діммера зможуть завантажувати безліч різних сценаріїв світла. Це дозволяє провести романтичну вечерю в марокканських сутінках або прокинутися до сходу сонця, що спостерігається на Шотландських островах. Його команда в даний час вимірює світлові хвилі по всьому світу - від Альберти й Канади до Тасманії й Австралії.


Як виявилося, для наших очей дійсно не існує різниці виходить світло від галогенної лампи чи від сонця, якщо це необхідна довжина хвилі. «Відтворюючи необхідний спектр світла, на фізіологічному рівні не буде ніякої різниці між досвідом сприйняття світла в природі та в просторі зі штучним джерелом світла», - говорить Стівен.

Стівен жодним чином не стверджує, що сидячи в кімнаті з лампою, що імітує хвилі світла, можна підвищити рівень щастя, але штучне світло може допомогти там, де переваги природи важкодоступні. «Я завжди з підозрою ставлюся до технологій, які замінюють велич, яка забезпечується природою», - говорить він. «Мені потрібно якийсь час, щоб перестати романтизувати. Я почав демістифікувати світло і дивитися на нього емпірично: це спектр, це хвиля. Діммер може бути і штучний, проте він допомагає повернутися в початковий стан, з якого легше розвивати емоційне і фізичне здоров'я».

Іронія дихотомії зі штучним чи реальним світлом полягає в тому, що ми стали занадто прив'язані до технологій, які в свою чергу надають нам лише можливість налагодити зв'язок з самими собою. Як і з більшістю речей у житті, дотримання балансу приносить нам задоволення. Подібні винаходи допомагають отримувати вигоду від сонячних променів, залишаючись при цьому активними в сучасному суспільстві. «У нас є проблеми з прийняттям того, що ми перетворюємося в наших батьків, чи не так?» - пояснює Бенджамін. «З циркадною біологією у нас є чотири мільярди років родовідної історії, з якою нам слід домовитися».


Найбільш важливим фактором у досягненні чуттєвого благополуччя залишається питання індивідуального підходу. Можна використовувати маску для сну або диммер для програмування штучного світла, щоб імітувати світанок взимку. Саме усвідомлення важливості впливу сонячного світла є кроком у правильному напрямку. Сонце як і раніше буде кожен день сходити і заходити, а люди будуть продовжувати вивчати, як їм краще вибудовувати з ним відносини. Є ще багато всього, що варто досліджувати, але принаймні ми почали бачити світло.

Переклад статті The Meaning of Light з Kinfolk Issue Fourteen, за авторством Georgia Frances King.
Посты с фото UA
Made on
Tilda